Kraków Męskie Granie 2017


Galeria


Scena Główna

Julia Pietrucha

Julia Pietrucha

Zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley" zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawiera 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele.

Cały pierwszy nakład został błyskawicznie wyprzedany, a tytuł znalazł się pośród najpopularniejszych w serwisie iTunes. Sam album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i został scharakteryzowany jako zaskakujący i porywający. Następstwem udanego debiutu było zaproszenie na Open’er Festival, gdzie pierwszy (!!!) koncert Artystki z entuzjazmem przyjęła ponad tysięczna publiczność. W kolejnych tygodniach singiel „On My Own”, promujący płytę Parsley na stałe zagościł na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Akademia Muzyczna Trójki uhonorowała także Julię swoją najważniejszą coroczną statuetką – Mateuszem 2016 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut,  za "unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej".

Po zagraniu kilku koncertów Julia ruszyła jesienią 2016 oraz wiosną 2017 w regularne klubowe trasy koncertowe, które okazały się być ogromnym sukcesem. Większość koncertów wyprzedała się błyskawicznie, a w wielu miastach zespół wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów występował dwa razy tego samego dnia.

Do dziś, niewiele ponad rok po premierze Julia samodzielnie, wyłącznie za pośrednictwem swojej strony internetowej sprzedała ponad 8 tys. płyt, jej utwory cieszą się ogromną popularnością w serwisach cyfrowych.

Julia Pietrucha:
„Zdecydowałam, że na płytę trafią utwory szczególnie mi bliskie. Pisałam piosenki odkąd pamiętam, od kiedy tylko nauczyłam się podstawowych akordów na gitarze i ukulele. Ta wiedza wystarczyła mi, żeby przenieść do świata muzyki emocje i historie, które mi towarzyszą. Nie jestem wykształconym muzykiem. Komponuję, choć może to za duże słowo, utwory o tym, co od zawsze gra mi w sercu.” (źródło: naszemiasto.pl)

Paulina Przybysz

Paulina Przybysz

Ponad dwie dekady zachwycała głosem w takich składach jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax czy Archeo, z którymi wydała w sumie 7 długogrających albumów. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in. Fryderyków i SuperJedynek. Otwartość na muzykę doprowadziła ją do niezliczonej liczby kolaboracji studyjnych i koncertowych, a pracowała między innymi ze Stanisławem Sojką, Tomaszem Stańko, Night Marks Electric Trio czy Envee.

Jako Pinnawela wydała dwa albumy. Zaprezentowany w 2008 „Soulahili” dotarł do siódmego miejsca rankingu najlepiej sprzedających się płyt i dostał nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku HIP-HOP / R & B, a wydany trzy lata później „Renesoul” otrzymał dwie nominacje do Fryderyków.

Po wielu latach zasilania najróżniejszych projektów, postanowiła w końcu powiedzieć coś zdecydowanym głosem w solowym materiale. Po raz pierwszy występuje pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem, bo jak sama mówi: „ma coś konkretnego do powiedzenia”. Wydawnictwo zaplanowane na jesień 2017 pod szyldem Kayaxu jest promowane singlem „Dzielne Kobiety”. Można śmiało powiedzieć, że Paulina szykuje płytę z wyjątkową muzyką i mocnym przekazem.

Paulina Przybysz:
„Śpiewam, rapuję, produkuję, piszę i robię jeszcze kilka innych rzeczy. Nie zamykam się na nowe formy. Fascynują mnie artyści, którzy od lat łączą te rzeczy na jednej płycie. Wyrocznią swego czasu była dla mnie Lauryn Hill, która świetnie śpiewa i rymuje. Ja nie uważam, żebym do końca rapowała, dla mnie to trochę "spoken word", może po prostu mowa. Lubię przeplatać techniki albo może bardziej nowe formy ekspresji...” (źródło: muzyka.onet.pl)

Pink Freud

Pink Freud

Pink Freud od lat nazywany jest najbardziej rock and rollowym zespołem jazzowym w Polsce. Stworzona w 1998 roku przez Wojtka Mazolewskiego formacja to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie i nie tylko. Kwartet ten od lat jest najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdziła swym licznym przybyciem publiczność podczas wielu koncertów na czterech kontynentach od Japonii, Chin i Korei Płn przez Wielką Brytanię, Niemcy, Portugalię Maroko po Kolumbię, Brazylię, Argentynę czy Meksyk.
W tym roku zespół obchodzi wyjątkowy jubileusz 10-lecia wydania  albumu „Punk Freud”. Płyta przyczyniła się do zmiany generacyjnej na polskiej scenie jazzowej oraz otwarcia rynku wydawniczego na siłę muzyki niezależnej. Jubileusz wydania albumu kwartet Mazolewskiego będzie świętował podczas wyjątkowego koncertu na tegorocznym Męskim Graniu w Krakowie. Będzie to nie tylko przypomnieniem muzyki z albumu, ale także hołd dla polskiego punka. W wyjątkową muzyczną podróż zabiorą nas wraz z Pink Freud goście specjalni: Tomek Lipiński, Robert Brylewski, Tomasz Budzyński, Robert „Robal” Matera, Alek Korecki i Antoni „Ziut” Gralak.
Zespół Pink Freud tworzą wraz z Wojtkiem Mazolewskim (gitara basowa): Adam Milwiw-Baron (trąbka i elektronika), Karol Gola (saksofon barytonowy), Rafał Klimczuk (perkusja). 

Album Pink Freud promował teledysk do utworu „Dziwny Jest Ten Kraj”. Obraz zdobył Grand Prix festiwalu Yach Film 2007  oraz nagrodę na festiwalu Northernwave w Islandii.

BRODKA

BRODKA

Najpierw, za sprawą popularnego talent show, została nastoletnią gwiazdą, później musiała udowodnić, że na to zasłużyła. Nie było łatwo, ale każdym kolejnym nagraniem udowadnia, że jest już dojrzałą artystką odważnie wychodzącą poza schematy i utarte ścieżki.

Pierwszy album wydała w 2004 roku mając zaledwie 17 lat i już wtedy dostała nominację do Paszportu Polityki w kategorii ESTRADA. Po wydana sześć lat później „Grandzie” nikt już nie ma wątpliwości, że miejsce Moniki Brodki jest na szczycie. Płyta uzyskała status podwójnej platyny, a artystka została nagrodzona trzema Fryderykami (9 nominacji). W 2012 roku poszła za ciosem, nagrywając fenomenalny minialbum „LAX”, którym pokazała się z zupełnie nowej, roztańczonej strony, a ci, którzy widzieli ją na koncertach, wiedzą, że po Monice spodziewać się można właściwie wszystkiego – zniewalających refrenami piosenek, rytmów klubowych i alternatywnych poszukiwań. Kolejną płytą znów zaskoczyła. Najnowsza "Clashes" to album utkany z kontrastów. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock, teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. Album, wyprodukowany przez nagrodzonego Grammy Noah Georgesona (znanego ze współpracy z Devendrą Banhartem, Joanną Newson czy The Strokes), ukazał się w maju 2016 nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. A Brodka zaprezentowała już swoje nowe sceniczne wcielenie m. in. na festiwalach OFF w Katowicach, Spring Break w Poznaniu, Colours of Ostrava w Czechach, SXSW w Austin, USA, a także na trasie 10 koncertów w Wielkiej Brytanii.

BRODKA:
Moja płyta opowiada o jakiejś duchowości, o duszy, która gdzieś ulatuje, o naszym wnętrzu, spojrzeniu wewnątrz siebie albo na siebie z boku. Dotknięciu czegoś, co często wymyka się naszym myślom. (Źródło:Muzyka.Onet.pl)

Artur Rojek

Artur Rojek

Wkrótce dowiesz się więcej

HEY

HEY

Jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych od lat wpływający na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej – szybko zjednały sobie publiczność. Pierwsza płyta Hey („Fire”) wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Przez ponad 20 lat działalności zespół oscyluje między grungem, rockiem alternatywnym aż po elektronikę.

Po swoim dziesiątym studyjnym albumie „Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan” postanowili jeszcze raz zmierzyć się z akustycznymi aranżacjami swoich piosenek i wydali, zarejestrowany w Filharmonii Szczecińskiej, album „Hey w Filharmonii Szczecin”. Ten album to nie tylko powrót do „Hey MTV Unplugged”, ale także do rodzinnego miasta, w którym powstał HEY. Płyta ukazała się w czerwcu 2015 roku.

Natomiast, nowy, studyjny album miał swoją premierę 22 kwietnia br. Jego tytuł to "BŁYSK", a promują go single "Prędko, prędzej" oraz "Historie" - obydwa utwory dotarły do pierwszego miejsca Listy Przebojów Trójki. Jeszcze przed ukazaniem się nowego krążka, zespół przeprowadził niezwykły eksperyment, a mianowicie zagrał serię klubowych koncertów "przedBŁYSK", podczas których, publiczność mogła zapoznać się z całym materiałem z nadchodzącej płyty. Występy te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W lecie 2016 Hey pojawił się na kilku festiwalach m.in. Przystanek Woodstock, Gdańsk Dźwiga Muzę, Kraków Live Festival. Jesienią odbyła się trasa "BŁYSK 2016 - 2017", podczas której muzycy zagrali około 50 koncertów.

Jesienią 2017 zespół będzie obchodził 25te urodziny, z okazji których zagra specjalną trasę FAYRANT.

Katarzyna Nosowska:
„Hey działa nieprzerwanie od tylu lat, bo nauczyliśmy się doceniać wiele rzeczy: cieszą nas sukcesy, nie obrażamy się na publiczność, że nie kupiła 100 mln sztuk którejś z naszych płyt, mamy szacunek dla naszych fanów i jesteśmy wdzięczni, że możemy ciągle grać. To jest absolutnie odlotowe, że nasza publika dorastała razem z nami i teraz przyprowadza na koncerty swoje dzieci, a one chcą się załapać na to, co im proponujemy.” (źródło: weekend.gazeta.pl)

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Niepokorni i niepowtarzalni. Oryginalni i niekonwencjonalni. Artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami tworzą trendy.
Dowiedz się więcej.

ØRGANEK

ØRGANEK

Wokalista, gitarzysta, kompozytor, producent, autor tekstów i opowiadań. Jedna z najbardziej wyrazistych osobowości polskiej sceny. Mistrzowsko miesza gatunki i pokazuje, że w muzyce warto iść własną ścieżką.

Tomasz Organek ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Z zespołem SOFA zdobył Fryderyka 2006 w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Jest liderem i założycielem kwartetu ØRGANEK, który w 2014 roku zatrząsł polską sceną debiutanckim albumem „Głupi”. Krążek osiągnął status platynowej płyty i dał zespołowi nominację do Fryderyka 2015 za NAJLEPSZY ALBUM ROKU. Drugi album „Czarna Madonna“ (2016) osiągnął już status złotej płyty i zdobył dwa Fryderyki w roku 2017 w kategorii ALBUM ROKU ROCK oraz  UTWÓR ROKU dla singla „Mississippi w ogniu“.

Tomasz Organek jest też laureatem innych prestiżowych nagród m.in Nagrody Muzycznej Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego czy Nagrody Offensywy Trójki - Szczoty w 2015 i 2016 roku. W projekcie Męskie Granie występuje od 2014 roku, od 2016 jako szef muzyczny Męskie Granie Orkiestra. Jest honorowym Ambasadorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

ØRGANEK:
„Gdy się nagrywa muzykę, to trzeba ją zrobić wyłącznie w stu procentach w zgodzie z samym sobą. Jeżeli to zdobędzie uznanie ludzi i oni się z tym zidentyfikują, to już jest komplet, idealna sprawa. Uważam, że w jakąkolwiek sztukę macza się palce, to trzeba to robić dla siebie: wyrazić, zawrzeć to, co dla ciebie ważne.” (źródło: www.fabrykazespolow.pl)

ROGUCKI

ROGUCKI

Fanom muzyki znany jako wokalista rockowej formacji COMA i wykonawca solowy, w swoich scenicznych wykonaniach łączący elementy poezji, rocka i teatru. Charyzmatyczny i wszechstronny artysta, potrafiący na scenie wytworzyć prawdziwą magię.

Na początku kariery brał udział w festiwalach piosenki artystycznej, gdzie zdobył wiele nagród m.in. II nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie 2002, Grand Prix Festiwalu Piosenki Aktorskiej Wrocław 2004 i Grand Prix Festiwalu Spotkania Zamkowe w Olsztynie 2004.

Z zespołem COMA zdobywca czterech Fryderyków za najlepszy album rockowy w latach 2004, 2006, 2009, 2012 oraz Fryderyka dla Wokalisty Roku 2009. Laureat nagrody imienia Grzegorza Ciechowskiego. Współpracował z wieloma artystami, m.in. z holenderską grupą Within Temptation, z którą nagrał utwór „Whole World is Watching”. Był jurorem w trzech edycjach programu Must Be The Music w telewizji Polsat.

Wydał trzy albumy solowe, na których pokazał inne, bardziej liryczne oblicze twórczości. "Loki - Wizja Dźwięku" (2011, Mystic Production) to koncept album opowiadający historię opartą na dramacie Bertolda Brechta "Baal", kolejny album "95-2003" (2012, Mystic Production) to zbiór utworów napisanych we wczesnej młodości, nagranych w nowoczesnych aranżacjach. „J. P. Śliwa” (2015, Agora), to z kolei płyta niemożliwa i utopijna, płyta - wyzwanie. Tym razem to koncept album składający się z trzech artystycznych komponentów: płyty z utworami, tekstu dramatycznego oraz grafik uzupełniających przekaz i wymowę wydawnictwa.

ROGUCKI:
„Szukam oryginalnego języka, dzięki któremu moja treść i to co mam do przekazania zaspokoi impuls zmuszający mnie do tworzenia. Mój sposób szukania jest odpowiedzią na sposób postrzegania rzeczywistości. Piosenka i rozrywka muzyczna niesie w sobie potencjał autonomicznego dzieła sztuki.” (Źródło: dlastudenta.pl)

Scena Ż

KAROOSELA

KAROOSELA

Zespół został założony w 2016 r. przez Piotra Karpienię, laureata programów „Przebojem na Antenę” (2003), „Mam Talent” (2011) i finalisty irlandzkiego TV Show "You're a Star" (2008). W 2012 roku wydał debiutancki album „Mój świat”, promowany singlem „Zagubiona”.

W skład grupy KAROOSELA wchodzą również: Piotr Mikulski (perkusja) i Rafał Lemieszko (gitara basowa) oraz Bogdan Topolski, jeden z czołowych gitarzystów polskiej sceny rockowej i bluesowej, w przeszłości grający m.in. z grupami Shamrock, Night Come, Flesh Creep. Ich muzyczne korzenie sięgają do brzmień lat 70., 80. i 90. Fascynują ich też nowe rozwiązania i możliwości technologiczne. Obecnie grupa skupia się na pracy nad nowym albumem i koncertach.

Piotr Karpienia:
„Muzyka KAROOSELI to wypadkowa dwóch wydawałoby się odrębnych światów, które scalone w jeden ładunek energetyczny dają niesamowita frajdę publiczności i nam samym. Teksty musicie zinterpretować sami, bo przecież nie każdy miał "Ojca Mordercę".”

Heart&Soul

Heart&Soul

Gratka dla fanów ambitnych i lekko eksperymentalnych brzmień. Kolektyw polskiej sceny alternatywnej, złożony z artystów o wyrazistych osobowościach. Grupa utworzona przez Bodka Pezdę (m.in. Agressiva 69, 2Cresky) i Sławka Leniarta oraz zaproszonych do studia: Łukasza Lacha z L.Stadt, Belę Komoszyńską z Sorry Boys, Patti Yang, Hannę Marowską z Hanimal i Justynę Kabałę.

Zaprzęgnięcie ich do pracy zespołowej okazało się pomysłem szalonym i nieprzewidywalnym. Geometria Heart & Soul łączy elementy trip-hopowe, neofolkowe i postrockowe w proporcjach rzadko dziś spotykanych. Wszystko to spięte klimatycznym brzmieniem dalekim od produkcyjnego polerowania.

Podczas Męskiego Grania zaprezentują utwory z ostatniego albumu „Missing Link” - mieszając post punkowy niepokój z taneczną rytmiką i tajemniczą zmysłowością - uwzględniając przy tym indywidualny charakter i styl każdego z artystów. „W przypadku »Missing Link« wartym podkreślenia jest fakt, że - jak to czasem bywa w przypadku grup okrzykiwanych dream teamami - artyści bezbłędnie sprostali presji, bo takowa z pewnością przypisana jest wielkim nazwiskom. Nagrali płytę równą, inteligentną, przemyślaną i, co chyba najważniejsze, skupiającą wszelkie zalety każdego z artystów.” – napisał o płycie serwis All About Music, oceniając płytę na 9 w 10-stopniowej skali.

Sławomir Leniart:
„Dla mnie to, co dzieje się w muzyce, którą nazwałbym naturalną dla danego obszaru jest jedną wielką kopalnią inspiracji i mądrości muzycznej. Podróże to coś co nas ewidentnie wzbogaca i inspiruje.” (źródło: allaboutmusic.pl)

Kobieta z wydm

Kobieta z wydm

- Najlepsze teksty polskiej muzyki elektronicznej, których czasem zazdroszczę. Powaga i komizm, ciemność i światło, prostota i wyrafinowanie w muzyce i słowie – mówi o Kobiecie z wydm pisarz Szczepan Twardoch. Wydana w tym roku płyta „Bental” to mieszkanka intrygujących, transowych i mrocznych utworów. Dlaczego „Bental”? Bo, jak mówi sam zespół, to „muzyka podszyta dziwnym niepokojem. Mroczna i mułem pokryta, ale z światłem na ramieniu.”


Kobieta z wydm to nowy projekt muzyczny Błażeja Króla, ważnej postaci dla polskiej sceny alternatywnej. W latach 2011-2014 tworzył z Maurycym Kiebzakiem-Górskim duet UL/KR. Ich wydany w 2012 roku album został wybrany przez Gazetę Wyborczą „Polską Płytą Roku”. Później już jako KRÓL otrzymał Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego oraz był nominowany do Paszportów Polityki za album „Wij”.  Zespół współtworzą żona Błażeja, Iwona z którą tworzył ostatnio duet Lauda oraz Mateusz Rychlicki, na co dzień muzyk Kristen, był perkusistą w ostatniej scenicznej inkarnacji KRÓLA.


Historia powstania Kobiety z wydm jest dwoista. Z jednej strony ten zespół to owoc miłości i przyjaźni, a dalej radości ze wspólnego grania i komponowania. Z drugiej strony realizacja płyty napotykała na liczne przeszkody. Pierwsza wersja nagrań zniknęła w tajemniczych okolicznościach z twardego dysku, a próby jej odzyskania zakończyły się fiaskiem i permanentnym uszkodzeniem sprzętu.

Zespół zmuszony był nagrać całość jeszcze raz, prawie od początku. Kolejnej realizacji towarzyszyło już podskórne napięcie, które przełożyło się na ostateczne brzmienie „Bentala“. Problemy produkcyjne towarzyszyły płycie zresztą do momentu oddania do tłoczni, z kolei relacje w zespole nigdy były lepsze.

Błażej Król:
„Nie lubię, a może nie umiem formułować jakiś mądrości czy prawd, wolałbym i chyba trochę próbuję budować teksty na zasadzie przesłuchów. Wyrwanych z kontekstu mikroscen. Bez początku i końca. Bardzo lubię podglądać i podsłuchiwać, i moje teksty, to to trochę takie wycinki, minuty wyrwane z olbrzymiego kontekstu.” (źródło: screenagers.pl)

Skład zespołu:
Iwona Król - syntezatory/wokal
Mateusz Rychlicki - perkusja/gitara/wokal
Błażej Król - gitara basowa/wokal

PRO8L3M

PRO8L3M

PRO8L3M to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Stołeczny duet tworzony przez Oskara i Steeza zadebiutował w 2013 kontrowersyjnym materiałem EP C30C39, który dla jednych był długo oczekiwanym powiewem świeżości, a dla innych wątpliwym i trudnym do sklasyfikowania fenomenem.

Produkcyjne pomysły Steeza znalazły ujście w ich kolejnej produkcji  - mixtape’ie "Art Brut", którego pierwszy nakład wyprzedał się w dniu premiery. Szeroko komentowany w mediach materiał, ponad 30 koncertów i nagroda Artysty Roku magazynu Aktivist zagwarantowały zespołowi pozycję jednego z najciekawszych projektów na scenie.

Po trzech latach od pierwszego wydawnictwa PRO8L3M zadebiutował długo wyczekiwanym, pełnoprawnym LP, który w ciągu miesiąca uzyskał status Złotej Płyty. Przepełnione zwrotami akcji historie Oskara opowiedziane z właściwą mu finezją, dopełnia nowoczesne, brudne brzmienie muzyki Steeza, odwołujące się do estetyki rodem z filmów sci-fi lat 80. Nie ma tam miejsca na nieprzemyślane, przypadkowe dźwięki, a teksty Oskara balansujące na granicy mrocznych fantazji i charakterystycznego dla niego poczucia humoru, dotykają uniwersalnych tematów osadzonych w wykreowanej przez narrację przyszłości.

Trasa promująca materiał PRO8L3M LP zaowocowała 27 koncertami, z których 23 zostały wyprzedane. I mimo, że finałowy koncert w Warszawie przyciągnął ponad 2000 widzów, grupa chętnie występuje także w kameralnych, ciemnych przestrzeniach małych klubów koncertowych w całej Polsce.  

Oskar:
„Pisząc teksty, jestem egoistą – myślę tylko o tym, co chcę powiedzieć, a nie o tym, co ludzie chcieliby usłyszeć. Choć jestem wdzięczny słuchaczom, że później jarają się moimi wersami. To, jak świetnie odbierają te kawałki, najlepiej czuć na koncertach: człowiek na scenie czuje, jak energia włożona w utwory, wraca z publiczności ze zdwojoną siłą. To znacznie lepsze niż jakieś cyferki – wyświetlenia na YouTube czy ilość sprzedanych płyt.” (źródło: ckm.pl)Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.